Kings never die! Recenze filmu Elvis (2022)

Král. 

Král vidláků. 

Král rokenrolu. 

Pan Pejzy. 

Bouřlivák. 

Vibrující Valentino…

To je pouze několik přezdívek nejznámějšího zpěváka minulého tisíciletí. A pokud jeho tvorbu a život znáte alespoň trošku, každá z nich vám dává smysl. A nejspíš se všemi by Elvis taky souhlasil. A určitě by ho nejvíc bavily ty nejvíc „kontroverzní“.

Ale hezky popořádku.

Do kin právě vtrhnul film o legendě z Mississippi, a i kdyby nebylo našlápnutého traileru, nenechal bych si tenhle film ujít.

Byla to královská podívaná?

O životě Elvise jsem do zhlédnutí filmu věděl zhruba to, co asi většina z vás. Naprosto výjimečný zpěvák s jedinečným hlasem, nepříliš úspěšný herec, uživatel drog a neodolatelný sexsymbol, který zemřel příliš mladý na infarkt. Bylo mu 42 let.

No, příliš mladý… je fakt, že bych to ve svých telecích 15 letech asi tak nebral, protože kdokoliv nad třicet pro mě byl chodící mumie.

Tenhle text ale píšu jako 33letá mumie, takže ano, Elvis zemřel příliš mladý!

Čekuj ty pohyby, bejbe!

Kontroverzní manažer = pan vypravěč

Příběh filmu je vyprávěn z pohledu Elvisova manažera „Plukovníka“ Toma Parkera. Ten je už léta fanoušky Elvise vnímán prakticky jako ztělesnění všeho hamižného zla, které významně přispělo Elvisově brzkému skonu. A film tenhle narativ živí s důrazností výchovné rákosky – takhle jasně vystavěného záporáka jsem dlouho neviděl v žádném scifi filmu, natož v podstatě v dokumentárním snímku. 

Netuším, jestli to byl fakt takový necitlivý a sebestředný hajzlík, ale leckteré zdroje na internetu tomu napovídají. Jo a víte, že ho hraje Tom Hanks? A víte, že nejspíš poprvé budete kvůli téhle postavě Toma Hankse nenávidět? Přesně tak, Toma “Pane Wilsone, ochutnejte bonboniéru a pak zachraňte vojína Ryana” Hankse. 

Hanks toho slizouna hrál tak přesvědčivě, že jsem měl několikrát chuť prohodit plátnem svoje mokasíny (modré, samozřejmě!). Musím ale říct, že právě on je ideální postava vypravěče, protože nahlédnete do pravděpodobně vám dost vzdálené mysli a zažijete pár WTF momentů. Teda vlastně v to doufám.

Elvis the pelvis! (Elvis pánevník!)

No ale co ten Elvis? No jo, no jo, hraje ho Austin Butler a já se prostě nevyhnu jeho srovnání s výkonem Ramiho Maleka, který si zahrál Freddieho Mercuryho v Bohemian Rhapsody (fantastický film, podívejte se na něj!). Butler, podobně jako Malek, svoji předlohu nehrál. On se jí prostě stal. On se stal Elvisem. Věřil jsem mu jeho hlas, dikci, výslovnost, pohyby a úšklebky. Vynikající volba!

Jo a když Elvis poprvé vyleze na pódium a ty holky začnou po chvíli vřískat a poskakovat, mohl by si leckdo myslet, že je to přehnané. Není. Elvis tyhle reakce vyvolával, jak je třeba dobře slyšet v 55 vteřině a dál tady na videu výše. Čistá extáze.

Nechtěl bych to tam potom vytírat.

Ten film podle mě naprosto skvěle zachytil esenci té doby a postavy Elvise v ní. Krásně ukázal, že působil jako naprosté zjevení a že to chtělo i kus odvahy „zpřístupnit“ lidem černošskou hudbu a pohyby. Ve filmu je několikrát vidět, jak různě vysoce postavené autority mají problém s tím, jak se Elvis na koncertech hýbe a vyvolává takové pozdvižení v publiku.

Z dnešního pohledu je to asi úsměvné, když na spoustě koncertech lidé pogují jak hyperaktivní nastřelení lumíci, ale v 50. letech byly ty jeho pánevní kreace prostě wow. A pro někoho teda fuj, ale pro ty se Elvis nekroutil, že.

Film skvěle zachytil také Elvisova vystoupení. Jsou krásně a akčně natočený a během filmu se rozhodně přistihnete, jak si jamujete s Elvisem. Možná se nebudete válet po zemi, jako to dělal dřív někdy on, ale rozhodně budete trhat hlavou a užívat si tu parádu před váma. A bude vám asi dost jedno, jestli na vás bude někdo divně koukat. Jste na filmu o Elvisovi, ne asi!

Hej Davide, je tam něco blbě?

Ten film je skvělej, ale musím přece jenom říct, že mě jedna věc zklamala. Třeba u zmíněné Bohemian Rhapsody mě hrozně bavily scény, kdy jsme pozorovali vznik písní a melodií. Mohli jsme z první ruky vidět, jak vznikají hitovky, které všichni známe. Takových momentů je v případě filmu Elvis velmi málo, téměř žádný. A přitom by určitě nejenom mě zajímal ten kreativní proces.

Také bych uvítal, kdyby se film místy trochu víc zaměřil na to, jak byl Elvis vtipnej. Za posledních pár dnů jsem si pustil několik rozhovorů a alb na Spotify a některé jeho příběhy a vtípky mohly dostat větší prostor.

Kupodivu mi tak vlastně vadilo, že ten 2,5hodinovej film není delší! A to je teda kumšť, natočit film tak, aby se člověk ani jednou za takovou dobu nepodíval, kolik je hodin…

Běžte na to!!!

Ať už jste Elvisovy fanoušci nebo ne, doporučuju na film jít. Je to zábavná podívaná (místama teda dost nasírací, když vidíte, jak Plukovník Elvisem vorá), která vám přiblíží jednu z největších kulturních ikon historie.

Hail to the king, baby!

Jo a v závěrečných titulcích hraje král zase jiného žánru. 😉

P.S. Ta scéna se psem fakt existuje. 

P.S. 2. Když Elvis začal chodit s Priscillou, bylo jí 14 a jemu 24. Heavy Bohuš Matuš vibes!

6 thoughts on “Kings never die! Recenze filmu Elvis (2022)

  1. Souhlasím,až na dvě věci…
    1) Elvis vůbec nebyl špatný herec, pouze hrál ve slabých filmech.(Také nasmlouváno plukovníkem.)
    2)Ve filmu jsem postrádala ukázku jeho duchovních písní.
    Jinak fantastický film s ukázkou jeho magického charisma …..🌹

    1. Děkuji za komentář. Jaké duchovní písně se Vám od Elvise líbu? Nevím, zda vlastně nějaké znám.

  2. Butler i Hanks jsou úžasní👏👏👏. Konečně🙏 někdo hraje Elvise, že máte pocit, že je to on a vracíte se v čase, vytoupení znovu ožívají a jsou jako kdysi. I toho psa měli stejného s kloboukem😁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *